arama

Pilea Peperomioides - Çin Para Bitkisi


 Pilea Peperomioides - Çin Para Bitkisi 

Anavatanı Çin olan Pilea Peperomioides son yılların en favori iç mekan bitkilerindendir. Yapraklarının gövdesinden yukarı doğru bol miktarda saçılmasından dolayı para bitkisi veya ufo bitkisi olarak da tanınır.

Aydınlık ama direkt güneş ışığından uzak tutulması gereken pile a bitkisi, drenaj sistemi iyi olan saksıda kolaylıkla bakılabilir. Toprağı tamamen kurumadan yazın hafta da iki defa, kısın ise  toprak su gereksinimine göre hafta da bir sulama yapılmalıdır. Sulama yapılırken bitki kökünü çürütecek kadar aşırı su verilmemeli, toprak yüzeyinin neminin geçmesi beklenmelidir. Zamanla bitki gövdesinin  güneşe bakan taraflarında bir eğilme söz konusu olursa, pile a bitkisinin  saksısı çevrilmeli ve diğer tarafının da güneş ışığından yeteri kadar faydalanması sağlanmalıdır.

Çin para bitkisinin gelişmiş hali, 30 cm. bazen de 40 cm. civarında olur. Şekli  ve formu bozulmuş olan dallarını gövdesinden nazik bir şekilde ayırarak, bitkinin ortasından çıkan küçük yaprakların gelişimini kontrollü bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Gönderilecek olan pilea bitkisi  özel bir ürün olup, resimdeki görsel ile aynıdır ve araç ile adresinize teslim edilir.


Son Yılların En popüler bitkilerinden olan Pilea, Türkçe'mizde Çin para bitkisi ve Misyoner çiçeği olarak yer etmiştir.

Işık geçirgen yaprağının güzelliği ile popüler olan Pilea aslında bakımı basit bitkiler arasındadır, 
Direkt güneş ışığına maruz kalmamalı ve toprağını az miktarda nemli tutmak yeterlidir.

 Pilea Peperomioides - Çin Para Bitkisi Bakım Önerileri

·        Optimal sağlıklı bir Pilea için her iki yılda bir saksı ve toprağını değiştirmek yeterlidir.Pilea'nızın saksı-toprağını değiştirirken drenajı iyi olan çok amaçlı veya tropikal torf-toprak karışımlarını kullanmanız yeterlidir
Saksı değişimi esnasında Ana bitkinin kök yanlarından gelen küçük filizleri kökünden ayırarak farklı bir saksıya 
aktardığınızda Pilea’nızı çoğalmış olursunuz, Saksı değişimi için en ideal zaman bahar aylarıdır.

  Doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalı, Kuzey ve doğu penceresinin  önünde düşük veya orta ışık seviyesinde iyi şekilde gelişecektir. 

Pilea bitkinizi Güneye veya batıya bakan pencere önlerinde yetiştirmek isterseniz mutlaka filtre edilmiş gün ışığı olmalıdır, 
özellikle yaz aylarında direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

  Pilea'nıza yaz aylarında veranda-Balkon-Teras gibi alanlarda görmek isterseniz mutlaka  
gölgeli bir alana almalısınız

 Pilea Peperomioides bitkiniz her yönde ışık alırsa yapraklı eşit şekilde gelişecektir,
En kolay yöntem ise zaman zaman saksınızı kendi ekseni etrafında çevirmektir.   Ani ısı ve nem değişikliklerinden kaçınılmalıdır

  Pilea bitkisinin bulundurulması gereken en ideal sıcaklık 16-26 derece arasındadır.  Isıtıcılara yakın, nemsiz, kuru alanlarda sağlıksız olacaktır, Bitkinizin bulunduğu ortam nemsiz ise nemi sağlamak için yapraklarına su püskürtebilirsiniz.

 Pilea’nın içinde bulunduğu saksı toprağı tamamen kurumamalıdır, Toprak üst yüzeyinin kurumaya başlaması bitkinizin su ihtiyacının olduğunu işaret eder.

  Aşırı sulama ve saksı altında uzun süre su birikmesi ise bir takım hastalıkları getireceğinden  sulama miktarına dikkat edilmelidir.  Sulama esnasında, sulama suyu içerisinde ayda bir kez olmaz üzere Yeşil bitkiler genel kullanıma uygun yoğunlaştırılmış sıvı gübre-bitki besini ilave edilmelidir.

         Sitemiz üzerinden Bitkinize uygun gübreyi seçmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

"Pilea peperomioides ya da Çin Para Ağacı son zamanlarda hepimizin favori bitkisi. "

Pilea peperomioides ya da Çin Para Ağacı son zamanlarda hepimizin favori bitkisi. 2019 yılını Pilea peperomioides yılı ilan etsek yanlış yapmış olmayız. Yuvarlak etli yapraklarıyla oldukça ilginç görünen Pilea peperomioides bakımı hakkında temel bilgileri derledim.

Öncelikle pilea bitkisini tanıyalım.

Pilea peperomioides hakkında kısa bilgiler

  1. Anavatanı Güney Çin’dir.
  2. 1940 yılında Norveçli misyoner Agnar Espegren tarafından Norveç’e getirilince tanınmıştır. Bu sebeple İngilizce’de Missionary Plant yani Misyoner Bitkisi olarak da bilinir.
  3. Yavrularını paylaşanlar aracılığıyla yayılmış ve ev bitkisi olarak yerini almıştır.
  4. Minik beyaz – soluk yeşil çiçek açar.
  5. İngiliz Kraliyet Bahçıvanlık Derneği tarafından “Award of Garden Merit” ödülü verilmiş bir bitkidir.
  6. 600-715 arası türe ev sahipliği yapan Pilea cinsine ait bir türdür. Pilea cinsi bitkiler de Urticaceae (Isırgangiller) ailesine aittir.

 

Çin Para Ağacı – Pilea peperomioides Bakımı