Ücretsiz Sipariş Hattı
0 850 532 50 95
0232 489 49 39


TERARYUM BAKIMI

TERARYUM BAKIMI
Işık:
Çoğu teraryum için homojen ve direkt olmayan gün ışığı idealdir. Güneş miktarı fazla geldiğinde bitkilerde güneş yanıkları bulunduğunu ve yaprak renklerinin solgunlaştığını görebilirsiniz, böyle bir durumda teraryumunuzu daha gölge bir noktaya taşıyın. Işık yetersiz olduğunda ise bitkilerin gövdelerinin orantısız şekilde uzadığını, yapraklarının nefes ve dayanıksız hale geldiğini gözlemleyebilirsiniz, bu durumlarda ışık miktarını kademeli olarak arttırmak gerekir.
Toprak:

yaklaşık iki senede bir bitkilerin toprağını değiştirmek iyi olacaktır. Kullanıcak toprak tipi nebat türüyle bağlantılıdır. Kaktüs ve sukulent teraryumlarında, taş ve kumla karışık kaktüs topraklarını kullanmak toprağın fazla rutubet tutmamasını ve nebat köklerinin çürümesi riskini engellediği için daha doğrudur.
Isı:

Özellikle kapalı teraryumlar çok fazla ısı tutarlar. Teraryumların kalorifer üstlerine konulmaması ve pencere önü şeklinde direkt güneş ışığı alan yerlerden uzak tutulması önemlidir. 
Temizlik:

Çürüyen yaprakları keserek alın, dökülen yaprakları ve kuruyan çiçekleri temizleyin. Camın tozunu almayı dikkatsizlik etmeyin ve camın iç yüzeyini temizlerken kimsayal temizleyiciler kullanmayın. Ulaşamayacağınız yerlerin tozunu fırça yardımıyla alabilirsiniz.
Sulama:
Kapalı teraryumlar hemen hemen hiç su istemezler, gözle görülür bir kuruma görmedikçe kapağını açıp sulamanıza gerek kalmamıştır. Açık teraryumlarda sulamadan önce parmağınızı toprağa hafifçe batırarak toprağın nemini kontrol edebilirsiniz. Sulama sıklığı teraryumda kullanılan bitkinin tipine nazaran değişim gösterecektir. Sarmaşıklar, begonyalar, menekşeler ve yosun gibi orman tipi bitkilerin kullanıldığı teraryumların toprağının mutlaka kurumaması gerekir.

Kaktüs ve sukulent teraryumları için ise fazla sulamak susuz bırakmaktan daha zararlıdır, bu yüzden sularken davranışlarında ölçülü olmak gerekir. Kaktüs ve sukulentlerde sulama sıklığı genel anlamda kış aylarında iki haftada bir veya ayda bire düşer, yazın ise 7-10 gün arasıdır. Kontrollü su dökebileceğiniz bir alet yardımıyla sulama yapabilirsiniz

teraryum bakımı terararyum bakımında püf noktaları teraryum bakımında ilginç fikirler teraryum bakım kiti teraryum bakım malzemeleri

Hemen Ara

Whatsapp Sipariş